Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

Příspěvekod AnanS » 08 kvě 2019, 19:57

Typ přístroje : Laptop
• Typ problému - Bohužel mi v grubu chybí windows 10
• Jak starý je přístroj 1/2 roku
• Kdy se problém začal projevovat ---
• Komponenty v PC
procesor: Intel Core i5-7300HQ CPU @ 2.50GHz
ram: 2 x 8 GB
grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB
• Podrobnější popis problému
Po "instalaci" Arch Linuxu mi bohužel chybí win 10 v grubu. Zkoušel jsem pár tutoriálu ale nic. Popřípadě kdyby se tu přece jen nějaká osoba našla co má arch linux a měla čas mi pomoci ještě s instalací nvidia driverů.
Za všechny rady budu vděčný
Hezký večer všem
Project Shadow Earth. Will soon be announced!
Uživatelský avatar
AnanS
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 64
Registrován: 11 srp 2017, 13:18

Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

od Rumcajz » 08 kvě 2019, 19:57

A uz jsi vyzkousel treba tohle? Rumcajz
Rumcajz
Rumcajz
Patriot
Rumcajz
 
Příspěvky: 97323
Registrován: sob 29.led 1999 0:11:22

Re: Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

Příspěvekod AlweR790 » 09 kvě 2019, 13:28

Vždy mi fungoval os-prober.
Mountni pro jistotu všechny partitiony s woknama, pusť os-prober a pak normálně už jen
Kód: Vybrat vše
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

(Můžeš i ručně, ale proč by to někdo dělal)

S nastavením bumblebee a celkově switchable graphics ti bohužel neporadím, nikdy jsem na to neměl dost nervů :)
Jediný co ti k tomu poradím je https://wiki.archlinux.org/index.php/Bumblebee a popřípadě pokud to uvidí ericek111 tak by možná mohl něco vědět
"But there’s no sense crying over every mistake.
You just keep on trying till you run out of cake."
- GLaDOS

Obrázek
Uživatelský avatar
AlweR790
Mistr
Mistr
 
Příspěvky: 591
Registrován: 28 kvě 2014, 20:19
Bydliště: Hradec Králové

Re: Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

Příspěvekod ericek111 » 09 kvě 2019, 14:00

os-prober funguje na dualbooty dobre. Ako hovorí kolega vyššie, pre istotu primountuj partície s Widlami a vytvor config manuálne, aj keď by malo všetko prebehnúť pri inštalácií, ak si správne pamätám.

Ako driver odporúčam nvidia-vulkan z AUR od jcstrykera. Fungoval mi vždy stabilne a spoľahlivo (ak nerátame bugy v samotnom ovládači, o ktorých vie nVidia už minimálne 5 rokov). Občas pri inštalácií nastane problém so závislosťami (pri zmene minor verzie Linux jadra), vtedy väčšinou stačí počkať pár hodín, kým autor aktualizuje balíček.

nVidia bohužiaľ stále nebola schopná implementovať switchable GPU nejakou rozumnou cestou (údajne sa na tom pracuje). Keďže ja aj na desktope používam integrovanú (kvôli občasnej potrebe použiť macOS vo virtualizácií s fyzickou grafikou), v mojich nVidia časoch som používal bumblebee. Stačí nainštalovať podľa návodu (nainštaluj aj primus) a zmeniť v Steame možnosti spúšťania hry napr. "vblank_mode=0 primusrun %command% -novid -nojoy". Na pozadí to vytvorí oddelený X server bežiaci na dedikovanej grafike a presmerováva výstup do okna. Funguje to na nerozoznanie od aplikácie bežiacej normálne. Prináša to však viditeľný input lag a pokles FPS (nie je to nič extrémne dramatické, ale subjektívne to pokles o takých 5-10 % môže byť).

Bumblebee však nepodporuje Vulkan. Pre podporu Vulkanu musíš byť priamo v X sessione bežiacej na GPU. Toto umožňuje nvidia-xrun, ktorý vytvorí druhé sedenie na dedikovanej. Výhoda - žiadny pokles FPS, nižší input lag, podpora Vulkanu. Nevýhoda - oddelené sedenie, teda aj okná, schránka, všetko. Tiež majú niektoré desktopové prostredia problém s viacerými bežiacimi sedeniami pod jedným účtom. Rovnako je tu onen faktor vyššej spotreby energie.

Ja som nakoniec dospel ku pre mňa najoptimálnejšiemu možnému riešeniu. Používal som väčšinu času grafiku priamo cez nvidia-xrun (bez druhého sedenia na integrovanej) cez nejakú tú nvidia-xrun mágiu (môžem poslať configy nastavené pre Ubuntu a Arch). Ak bolo potrebné virtualizovať (v Tvojom prípade môžeme hovoriť o šetrení energie), odhlásil som sa zo sedenia spustenom na dedikovanej a prihlásil do nového na integrovanej. Vtedy som mohol stále v núdzových prípadoch (hra) použiť grafiku cez bumblebee (primusrun).

AMD podporuje PRIME už hodnú chvíľu. Sám si deteguje, kedy je vhodné použiť dedikovanú alebo to môžeš vynútiť envvarou DRI_PRIME=1. Všetko funguje out-of-the-box. Bohužiaľ, na notebooku si asi tú grafiku nevyberieš... Ja som rád, že som z nV pekla konečne von. :D
You either die a сука, or live long enough to become a блять.
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Uživatelský avatar
ericek111
CS:GO Admin
CS:GO Admin
 
Příspěvky: 1418
Registrován: 21 kvě 2017, 12:01
Bydliště: /home/erik

Re: Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

Příspěvekod AnanS » 09 kvě 2019, 18:13

Díky za rady
Ještě se ozvu jestli to bude fungovat nebo ne
Project Shadow Earth. Will soon be announced!
Uživatelský avatar
AnanS
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 64
Registrován: 11 srp 2017, 13:18

Re: Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

Příspěvekod zima » 10 kvě 2019, 07:33

Ale tu je namieste aj otázka, že či si nezmazal boot oddiel pre Win.
ADMIN CS ALL CTF & PC SUPPORT & GO SUPPORT
Uživatelský avatar
zima
Mistr Yoda
Mistr Yoda
 
Příspěvky: 2065
Registrován: 24 led 2013, 09:15

Re: Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

Příspěvekod AnanS » 10 kvě 2019, 13:59

Nesmazal. A proto mi je divné že to v tom grubu nemam, ale ani bych se nedivil kdybych něco neudělal nebo tak :|
Project Shadow Earth. Will soon be announced!
Uživatelský avatar
AnanS
Pokročilý
Pokročilý
 
Příspěvky: 64
Registrován: 11 srp 2017, 13:18

Re: Arch Linux (grub bez win 10, nvidia drivers)

Příspěvekod zima » 20 kvě 2019, 07:28

AnanS píše:Díky za rady
Ještě se ozvu jestli to bude fungovat nebo ne


Tak ako ? Doriešené ?
ADMIN CS ALL CTF & PC SUPPORT & GO SUPPORT
Uživatelský avatar
zima
Mistr Yoda
Mistr Yoda
 
Příspěvky: 2065
Registrován: 24 led 2013, 09:15


Zpět na Vyriešené topicy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků