Tutoriál 1# Jedno a dvoj kanálové zapojenie RAM

Příspěvekod zima » 14 lis 2014, 08:21

Zhodou náhod sa mi dostal do rúk pomerne exotický kúsok počítačového náradia. Posledná architektúra AMD vtelená do APU A6 74000K. (To len tak BTW) Nejdem riešiť či má, nemá alebo kde má zmysel ale to ako sa u neho prejavuje jedno a dvoj kanálové zapojenie RAM vzhľadom k CPU a integrovanej grafike.

Pozrime sa na to ako to celé vidí GPU-Z. Obrázok v ľavo reprezentuje osadený jeden kanál v pravo sú dva. Líšia sa Memory size 512/1024 MB, Bus Width 64/128 Bit a tým pádom aj Bandwidth 14,9 / 29,9 GB/s. (Toto všetko platí pre pamäte na frekvencii 1866 MHz ako si bystré oko všimne na obrázku.)
ObrázekObrázek

Nebudem to dlho naťahovať, pre krátkosť času som spravil dve merania v notoricky známom CINEBENCHy 11.5. Tiež som tu vypichol dva obrázky no prvý (v ľavo) reprezentuje pohľad na výsledky CPU a druhý GPU.


Poďme na ten prvý.

V tomto prípade je hodnota Your Score o zanedbateľný kúsok vyššia proti hodnote Identical System. Zaujímavé na tom je, že Your Score je namerané pri jedno kanálovom režime naproti tom Identical Syste beží dual channel. Keby daná aplikácia bola náročná na pamäťovú priepustnosť nejaký rozdiel by nám tam vyskočil. Pokiaľ je obmedzená na výkon CPU nenarazí na úzke hrdlo, priepustnosť pamäte je dostačujúca aj pri jedno kanálovom zapojení vzhľadom na výkon.


Druhý obrázok s výsledkom GPU.

Rozdiel jak hrom a je jasne v prospech dvoj kanálového zapojenia. (vyskúšal som aj pamäte s vyšším taktom no tie pri tomto GPU už nemajú žiaden prínos)
ObrázekObrázek

Záver.

Toto bolo také male skočenie do sveta integrovaných riešení a poukázanie na význam/zmysel viac kanálového zapojenia RAM. Niektorí si všimli ako to vyzerá v notebookoch, kde sa najviac prejavuje tento fenomén/boliestka a rozumná integrovaná grafike v procesore je zabitá s jedno-kanálovou 64Bit zbernicou a spravidla frekvenciou pamäte končiacou na 1600 MHz.

Toľko ja a moje merania, všetko ďalšie už nechám koňovi, ten má na to dosť veľkú hlavu.
ADMIN CS ALL CTF & PC SUPPORT & GO SUPPORT
Uživatelský avatar
zima
Mistr Yoda
Mistr Yoda
 
Příspěvky: 2065
Registrován: 24 led 2013, 09:15

Tutoriál 1# Jedno a dvoj kanálové zapojenie RAM

od Rumcajz » 14 lis 2014, 08:21

A uz jsi vyzkousel treba tohle? Rumcajz
Rumcajz
Rumcajz
Patriot
Rumcajz
 
Příspěvky: 97323
Registrován: sob 29.led 1999 0:11:22

Zpět na Tutoriály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků